21 września 2024

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Mogilnie

ul. Marszałka Piłsudskiego 18 88-300 Mogilno

Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Mogilnie

W dniu 1 stycznia 2022r. delegacja oraz sztandar Naszej szkoły uczestniczyli w mogileńskich obchodach 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na ziemiach mogileńskich. Uroczystość odbyła się na cmentarzu mogileńskim przy pomniku ku czci poległych w Powstaniu Wielkopolskim.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ofensywa otrzymała dyplomatyczne wsparcie w Paryżu. 16 lutego 1919 r. w Trewirze został podpisany układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, zaś Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej, jednak front wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany dopiero w marcu 1920 r.

Tegoroczne obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zbiegają się z jubileuszem 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego. Od końca I wojny światowej wspierał on na arenie międzynarodowej walkę Polaków o odzyskanie niepodległości. To jego wystąpienie podczas wizyty w Poznaniu 26 grudnia stało się punktem zapalnym do podjęcia walki o wolność. Wielkopolanie przygotowywali się do niej starannie przez lata. Działania niepodległościowe początkowo objęły Poznań, a następnie całą Wielkopolskę, decydując ostatecznie o włączeniu jej w granice ojczyzny.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania

23 listopada 2021r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość popisania ustawy odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar. Właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło wybuch powstania. 

tekst za: https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego—103-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego