20 kwietnia 2024

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Mogilnie

ul. Marszałka Piłsudskiego 18 88-300 Mogilno

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada jest obchodzony Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie z klas I-III przynieśli do szkoły swojego ulubionego pluszowego misia. Te wyjątkowe, jedyne, wspaniałe zabawki gościły w szkole przez jeden lub dwa dni.

Klasy I A i I B oglądały film opowiadający o historii powstania niezwykłej maskotki, rozpoznawały najbardziej znane misie z literatury dziecięcej, dobranocek, kreskówek, filmów animowanych. Wysłuchali opowiadania Czesława Janczarskiego „ W sklepie z zabawkami ” z książki „ Miś Uszatek i Przyjaciele ”. Pomagali misiowi przejść przez labirynt, zaznaczyli drogę do miodu według podanego kodu, łączyli kropki tworząc jego portret.

Dzieci z klasy II A wykonały zadanie domowe i rano przed wyjściem do szkoły przytuliły swojego ulubionego misia lub inną pluszową zabawkę.

Na zajęciach wychowania fizycznego klasa II B wykonywała zabawy naśladowcze i zręcznościowe. Sprawdzali również swoje umiejętności pokonywania przeszkód, wspinania i przechodzenia po drabinkach, utrzymywania równowagi. Bohaterem tych wszystkich zabaw był oczywiście miś. Z wyciętych, brązowych pasków i innych kolorowych elementów, które były naklejane na papier stworzono obrazki misia.

W klasie III A pluszowe zwierzaki towarzyszyły uczniom w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Każdy z nich starał się pomagać, dodając sił i koncentracji w pisaniu pracy polonistycznej. Podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie brali udział w gonitwach, pościgach, ucieczkach, pokonywaniu toru przeszkód, naśladując ruchy misia lub małego lub dorosłego niedźwiedzia.

Dzieci z klasy III B odgadywały i odkrywały co kryje zakodowany obrazek. Ukochane zabawki tych dzieci były potem modelami do stworzenia kolorowego portretu. Wtedy siedziały cichutko i spokojnie aby każdy szczegół z ich wyglądu znalazł się na obrazku. Natomiast więcej ruchu zażyły podczas zajęć wychowania fizycznego. Były wtedy przyborami do podrzucania i chwytania w różnych pozycjach. Wykonywały także inne ćwiczenia gimnastyczne i sprawnościowe, indywidualnie, w parach i grupach. Dzieci sprawdzały również umiejętność celnego rzucania do wyznaczonego celu. Pluszowe misie i inne zabawki razem z dziećmi tworzyły wymyślone przez siebie figury gimnastyczne i napis Miś.

Uczniowie którzy przebywali w świetlicy poznali genezę powstania zabawki. Następnie wycinali pokolorowany przez siebie rysunek misia. Posłużył on potem do zabaw paluszkowych, odgrywania scenek, wspólnych zabaw z maskotką. Dzieci ozdabiały również portret misia, wybierając samodzielnie technikę wykonania.

W szkolnej bibliotece na wystawie można obejrzeć książki w których bohaterami jest miś, zapoznać się z historią tego święta. Zaprezentowane są także portrety Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, prace konkursowe z lat ubiegłych, wykonane w różnej technice.

To były bardzo miło spędzone godziny i dni razem z naszymi ukochanymi pluszowymi misiami. Do zobaczenia za rok !!!

zdjęcia i tekst przesłała: Sławomira Wolff-Mazurkiewicz